Používanie funkcie Markdown With WordPress: Príručka pre začiatočníkov

WordPress.com oznámila, že sa predstavili markdown do svojich základných funkcií a umožňujú používateľom ich používať pri písaní svojich blogových príspevkov, stránok a komentárov.

Ak sa do ekosystému WordPress.com pridajú nové funkcie, je celkom dobré, že sa do softvéru WordPress.org pridajú už dávno. Fanúšikovia Markdown čakajú na tento prírastok už dlho. Nepochybne je však veľká časť používateľov, ktorí netušia, čo je Markdown a prečo by ho niekedy používali.

Zatiaľ čo Markdown je pre WordPress.com nový, bolo ho možné používať na WordPress.org už nejaký čas pomocou jednoduchého doplnku. Jeden z týchto doplnkov, o ktorom sa budeme baviť o niečo neskôr, bol stiahnutý takmer 25 000-krát a jeho používatelia väčšinou získali 5-hviezdičkové hodnotenie..

Toto nám hovorí, že je populárne a dobre zostavené, ale zatiaľ čo existujú používatelia, ktorí majú radi Markdown a doplnok, o ktorom budeme diskutovať, stále existuje veľké percento používateľskej základne, ktorá o ňom stále nevie nič..

Takže o tom sa porozprávajte teraz.

Čo je Markdown?

what-is-markdown

Markdown je systém formátovania obyčajného textu, ktorý v roku 2004 vytvorili John Gruber a Aaron Swartz. Bol vyvinutý tak, aby umožnil ľuďom vytvárať pre web bohatý formát textu. Markdown je vo svojej najzákladnejšej podobe nástroj na konverziu textu na HTML pre autorov webu. Ak sa používa, prevádza text na štrukturálne platné XHTML a HTML.

Je to systém, ktorý sa dá rýchlo naučiť vďaka svojej jednoduchosti a obmedzuje všetky možné chyby, ktoré sa vyskytnú pri pokuse o formátovanie textu pomocou HTML kódu.

Primárnym cieľom dizajnu markdown je urobiť text čo naj čitateľnejším. Myšlienka tohto vytvorenia spočívala v tom, že dokumenty napísané pomocou syntaxe markdown by mali byť zverejniteľné ako obyčajné textové dokumenty bez toho, aby vyzerali, že boli označené značkami alebo akýmkoľvek typom formátovania HTML..

Prečo by som mal používať Markdown?

Markdown je veľmi užitočným nástrojom, pretože sa veľmi ľahko používa a veľmi rýchlo sa učí. Používa špeciálne znaky a interpunkciu na označenie štýlu a odkazov. Použité znaky ukazujú, ako bude dokument formátovaný, a tiež pomáhajú upravovať dokumenty vo formáte obyčajného textu tak, aby sa dali ľahko zobraziť. Po zverejnení dokumentu na webe sa tieto znaky skonvertujú na príslušný štýl a formát.

Písanie v Markdown je veľmi čisté. Pri jeho použití sa formátovanie prekladá do hotových štýlov HTML. Nemusíte sa obávať, že chýbajú akékoľvek zatváracie alebo hniezdne značky. Nie je potrebné žiadne inline štýly, čo znamená, že po zverejnení na webe nenarušíte žiadne formátovanie.

Je to tiež flexibilná a prenosná syntax, ktorá sa má používať. Umožňuje výstup dokumentov do viacerých formátov. Aj keď konkrétne diskutujeme o jeho použití s ​​WordPress, je tiež ľahké vytvoriť tento obsah offline v textovom dokumente a vložiť ho priamo do okna úprav. Táto flexibilita vám tiež umožňuje previesť ju do štýlového súboru PDF alebo do iných formátov bez toho, aby ste museli robiť akékoľvek zmeny.

Používanie Markdown s WordPress

zapojiť

Aj keď Markdown ešte nebol zavedený do základného softvéru WordPress, je veľmi jednoduché ho pridať pomocou jediného doplnku.

Existuje niekoľko doplnkov, ktoré môžete nainštalovať, aby ste vo svojom blogu mohli používať službu Markdown, ale v tomto príspevku budem hovoriť o jednom volanom WP-Markdown. Po nainštalovaní a aktivácii doplnku dostanete v ponuke nastavení na hlavnom paneli WordPress niekoľko nových možností.

Nastavenia markdown

Pod Nastavenia> Písanie menu, môžete zmeniť možnosti tak, aby ste povolili Markdown pre príspevky, stránky a komentáre. Táto ponuka vám umožňuje povoliť panel pomocníka pre editor príspevkov a komentáre, ako aj povoliť možnosť zvýrazňovača syntaxe, ktorá vám pomôže zvyknúť si na používanie funkcie Markdown..

markdown

Keď vo svojich príspevkoch používate Markdown, okno editora príspevkov je rozdelené do dvoch samostatných sekcií. Hlavné okno sa používa na písanie príspevku a pod týmto oknom sa zobrazuje príspevok v plnom štýle. Toto okno sa aktualizuje v reálnom čase, čo vám umožní rýchlo potvrdiť správnosť syntaxe vášho štýlu.

Vykonávanie základného štýlu pomocou programu Markdown je jednoduché. Ak chcete previesť text na značku hlavičky H1, musíte pred text umiestniť jediný hash. Záhlavia H2 sú označené dvojitými hashmi a každá úroveň hlavičky je potom označená ďalšou značkou hash.

Markdown používa hviezdičky ako indikátory dôrazu. Ak chcete urobiť výber textu tučným písmom, musíte ho zabaliť dvoma hviezdičkami. Zdôraznenie textu kurzívou je rovnako jednoduché ako zalamovanie textu do jednotlivých hviezdičiek.

Zoznamy sa pridávajú rôznymi spôsobmi. Pri neusporiadaných zoznamoch môžete predchádzať položkám zoznamu pomocou jednej hviezdičky, jedného plus alebo jedného spojovníka. V prípade zoradených zoznamov potom jednoducho použite číslo, za ktorým nasleduje bodka, ako v akomkoľvek normálnom textovom dokumente.

Vytváranie odkazov si vyžaduje trochu viac premýšľania, ale akonáhle ste zvyknutí na správnu syntax, môžete ich vytvoriť naozaj rýchlo. Ak chcete pridať odkaz, musíte pridať text odkazu medzi dve hranaté zátvorky a potom by mal tento odkaz nasledovať za textom odkazu v zátvorkách. Príkladom môže byť: [WPExplorer] (http://wpexplorer.com).

Pri odkazovaní na interné stránky a príspevky musíte jednoducho použiť relatívne cesty k odkazu, nie úplnú adresu URL.

Pridanie obrázkov do vášho príspevku funguje podobne ako pridanie odkazu. Alt text použitý na vašich obrázkoch sa pridá do hranatých zátvoriek a umiestnenie obrazového súboru sa pridá do zátvoriek.

Útržky kódu môžete zobraziť aj tak, že pred každý riadok textu v bloku kódu zobrazíte štyri medzery. Každá ďalšia zarážka v kóde môže byť štylizovaná ďalšími štyrmi medzerami, aby sa uľahčilo čítanie.

Markdown používa na vytváranie blokových úvodzoviek štýl e-mailu>. Tieto fungujú najlepšie, keď je každý riadok v rámci bloku pevne zalomený a pred ním je uvedený znak>.

Stiahnite si WP Markdown

Markdown nemusí byť pre každého. Ale pre tých, ktorí chcú rýchlu a čistú metódu vytvárania príspevkov bez obáv z HTML alebo spomalenia odstránením rúk z klávesnice, môže to byť spôsob písania, ktorý vám vyhovuje.

Nie je to také rozsiahle ako použitie HTML na vytvorenie vášho výberu štýlu, ale pokryje veľkú väčšinu z nich a určite tie voľby štýlu, ktoré využijete 90% času.

Použili ste Markdown s WordPressom alebo ste ho použili v iných programoch? Radi by sme sa dozvedeli vaše názory na Markdown a to, či si myslíte, že je to užitočný nástroj pre webové stránky WordPress.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me