Ako vyriešiť problém so správaním WordPress

Platformu WordPress používajú jednotlivci a organizácie na celom svete na hosťovanie dynamického webového obsahu. Možno si to ani neuvedomujete, ale veľká časť populárnych blogov, spravodajských serverov a blogov beží na WordPress. Tento populárny CMS (systém na správu obsahu) poskytuje rámec pre prácu s textom, obrázkami a videom.

Aký populárny je tento systém na správu obsahu (CMS)? Tak populárne, že to predstavuje asi 30% VŠETKÝCH webových stránok na internete.

Každá inštalácia WordPress začína témou. Témy ovládajú vzhľad a dojem z webovej stránky pomocou šablón so štýlmi, ktoré definujú farby, písma a hranice webových stránok. Môžete vyhľadávať online obľúbené témy WordPress, z ktorých niektoré sú zadarmo, zatiaľ čo iné vyžadujú nákup.

Čo sa však stane, keď chcete nainštalovať alebo zmeniť motívy a WordPress začne odhadzovať chyby alebo nefunguje správne? Tipy na riešenie problémov nájdete v nižšie uvedených tipoch.

1. Bezpečná migrácia

Bezpečne migrujte na novú tému

Ak ste nedávno prešli z jednej témy WordPress na inú alebo ak to plánujete v blízkej budúcnosti, mali by ste na ceste očakávať nejaké hrbole. Migrácia medzi témami môže zahŕňať veľké množstvo zmien konfigurácie, ktoré si môžu vyžadovať určité riešenie problémov.

Najprv sa uistite, že prehľadávate nové témy z renomovaného zdroja. Odporúčame weby, ako napríklad oficiálny adresár WordPress, ThemeForest, Elegant Themes atď. Vyhnite sa vyhľadávaniu a sťahovaniu nelegálnych „bezplatných“ kópií prémiových tém. Tieto stránky môžu ponúkať témy, ktoré neúmyselne alebo úmyselne zahŕňajú chyby alebo iné známe bezpečnostné problémy.

Predtým, ako budete pokračovať, urobte si úplnú zálohu starej stránky a témy pred spustením akejkoľvek migračnej aktivity (aj keď existuje mnoho ďalších tipov, ktoré môžete použiť na bezpečnú zmenu témy WordPress).

Keď ste pripravení prejsť na novú tému, prihláste sa do svojej administračnej konzoly WordPress a prejdite na kartu Vzhľad. Kliknite na tlačidlo „Aktivovať“ vedľa požadovanej témy. Upozorňujeme, že migrácia môže trvať značné množstvo času a môže sa postupne aktualizovať.

2. Obnoviť odkazy

Obnoviť a uložiť trvalé odkazy

Keď na svoju stránku WordPress nainštalujete novú tému, môže to zahŕňať zmeny konfigurácie spôsobu spravovania vašich podstránok. Môže to mať za následok nový formát adresy URL, ktorý môže spôsobiť chyby pre vašich návštevníkov.

Ak chcete zmierniť problém s adresou URL, prejdite do správcovskej konzoly a použite kartu „Nastavenia“. Potom choďte na Podmenu „Permalinks“. Prejdite nadol a kliknite na „Uložiť zmeny“, aby ste vypláchli permalinky. To by malo aktualizovať všetky adresy URL vašich stránok tak, aby boli správne prepojené.

3. Spustite aktualizácie témy

Ak chcete, aby bol váš osobný počítač a smartfón spokojný a zdravý, musíte vykonávať pravidelné aktualizácie softvéru. Môže ísť o kombináciu nových funkcií a vylepšení zabezpečenia alebo opráv. Ak preskočíte aktualizáciu, môžete sa stať zraniteľnými voči kybernetickému útoku.

Rovnaký scenár platí pre hostiteľov a témy WordPress. Ak je vo vašej téme prítomná bezpečnostná chyba, hackeri môžu byť schopní preniknúť do vašich back-end systémov a potenciálne vystaviť citlivé informácie. Vývojári neustále aktualizujú svoje témy, aby zlepšovali výkon a blokovali bezpečnostné obavy.

Keď bude k dispozícii nová aktualizácia pre váš motív WordPress, na vašej administratívnej konzole sa zobrazí bublina s upozornením. Prejdite na kartu Aktualizácie v časti Domovská stránka a potvrďte svoje rozhodnutie prejsť na novú verziu vybratej témy. Niektoré témy podporujú aj automatickú kontrolu a inštaláciu aktualizácií. Napríklad, ak používate tému, ktorú ste si kúpili od Themeforestu, potom je doplnok Envato Market definitívne nevyhnutný. Tento doplnok uľahčuje inštaláciu a aktualizáciu všetkých vašich nákupov motívov a doplnkov Envato z hlavného panela WordPress.

Pointa je iba nainštalovať najnovšiu verziu témy, alebo sa môžete stretnúť s chybovými hláseniami týkajúcimi sa nekompatibility s platformou WordPress, doplnkami alebo oboma..

4. Skontrolujte nastavenia stránky

Skontrolujte nastavenia stránky

Pri práci s komplexnou témou, ktorá bola v minulosti prispôsobená, môže byť náročné správne prepojiť prostredie WordPress s názvom vašej domény. Doména webových stránok je primárna adresa URL používaná pre návštevníkov na prístup, čo znamená adresu .com alebo .net.

Spustenie inštancie WordPress vám automaticky neudeľuje prístup k názvu domény. Musíte ho získať prostredníctvom webového registrátora. Po dokončení transakcie môžete zadať názov domény, aby ukazoval na vašu webovú stránku WordPress.

Ak máte problémy s témou WordPress a snažíte sa ju navigovať cez webový prehľadávač, začnite otvorením správcovská konzola a prejdete do všeobecnej ponuky „Nastavenia“. Odtiaľ prejdite nadol do sekcie, kde definujete, ktoré webové adresy sa majú použiť.

Do poľa „Adresa WordPress“ sa uistite, že ste zadali správnu adresu URL alebo IP adresu, ktorá smeruje na váš primárny server WordPress. Ak používate poskytovateľa hostingu v cloude, mali by ste vám tieto informácie poskytnúť. Do poľa Adresa lokality zadajte názov domény, ktorú chcete prepojiť s webom. Nezabudnite na začiatok adresy uviesť „http: //“ (alebo ešte lepšie „https: //“, ak ste pridali SSL pre WordPress)..

5. Skontrolujte použitie doplnku

Skontrolujte použitie doplnku

Keď uviaznete pri riešení problémov s témou WordPress, užitočným krokom môže byť prezeranie doplnkov. Doplnky sú malé skripty alebo nástroje vytvorené vývojármi softvéru, ktoré môžu byť pridané na vaše stránky WordPress jediným kliknutím. Často pridávajú užitočné funkcie, ale môžu tiež komplikovať konfiguráciu témy.

Môžete napríklad nainštalovať doplnok, ktorý pridáva podporu pre komentovanie vašich blogových príspevkov. V rámci procesu inštalácie sa do vašej existujúcej témy upravia nové úpravy, aby bolo možné zobraziť komentáre v koherencii so zvyškom stránky. Možno zistíte, že doplnok má neočakávaný vplyv na ďalšie časti vašej inštalácie WordPress.

Ak chcete zúžiť zdroj problému, najprv deaktivujte všetky doplnky na svojich stránkach a potom ich postupne aktivujte. Keď určíte, ktorý doplnok má za tento problém vinu, vyhľadajte aktualizácie softvéru z administračnej konzoly, aby ste problém vyriešili. Ak problém pretrváva, možno budete musieť skončiť s kontaktovaním vývojára. V závislosti od toho, či sú alebo nie sú schopní pomôcť, bude pravdepodobne potrebné odinštalovať doplnok úplne z vašich stránok.

TIP: Aby ste sa vyhli chybám doplnkov, nezabudnite na ten istý účel nainštalovať viac doplnkov. Podľa našich skúseností väčšina konfliktov doplnkov a tém vzniká kvôli duplicite funkcií. Držte sa jedného doplnku pre každú funkciu, ktorú chcete pridať na svoj web. Viacnásobné seo pluginy, prémiové jazdce alebo tvorcovia stránok spôsobia iba problémy.

6. Urýchlite výkon

Často si môžete nainštalovať tému WordPress a zistiť, že rýchlosť a výkonnosť vašich webových stránok je negatívne ovplyvnená. Dôvodom môže byť spôsob, akým motív načíta svoje zdroje pred zobrazením obsahu v prehliadači návštevníka.

Je dôležité urobiť krok späť a zvážiť, ako hostíte svoje webové stránky. Spravovanie lokálnej inštalácie programu WordPress môže byť ťažšie, ako sa oplatí. To vás prinúti udržiavať fyzický hardvér a umožní dostatočne rýchlu sieť na zvládnutie všetkej očakávanej prevádzky.

Podľa rýchlostných skúšok vykonaných spoločnosťou Hosting Kanady na viac ako 1 000 stránkach v USA a Kanade sa priemerná doba načítania pohybovala od 226 do 2 850 ms. Je zrejmé, že chcete byť na najnižšej možnej úrovni. Pomocou tohto bezplatného nástroja môžete skontrolovať rýchlosť svojich stránok. Ak je to zlé, mali by ste zvážiť zmenu hostiteľov.

Nie ste si istí, kde začať? Existuje veľa zoznamov a článkov, ktoré pokrývajú najlepší hosting WordPress, avšak výberom č. 1 na stránkach WPExplorer je WP Engine. To je to, čo používame (spolu s Cloudflare) na dosiahnutie vysokých rýchlostí a dokonalého skóre 100 v nástroji Google PageSpeed ​​Insights..

Prechod na hosťovanú platformu WordPress eliminuje problémy s výkonom na vašom webe a zároveň šetrí vaše peniaze. Vaše stránky budú umiestnené v cloude a budú fungovať na virtualizovanom hardvéri vo väčšom dátovom centre.

Veľkou výhodou webových stránok WordPress hostených v cloude je flexibilita na rýchle zväčšenie dopytu. Ak vaša téma WordPress vyžaduje načítanie veľkých zdrojov pri každej návšteve, váš poskytovateľ cloudových služieb môže v prípade potreby automatizovať zabezpečenie siete a servera.

Neprestávajte však s lepším hostingom WordPress. Existuje mnoho ďalších tipov a trikov, ktoré môžete skúsiť urýchliť. Možno budete chcieť zvážiť pridanie CDN, rozmaznanie obrázkov, obmedzenie následných revízií alebo jednoducho výber lepšej témy WordPress. To všetko môže pomôcť drasticky skrátiť čas načítania stránky.

7. Skontrolujte vyrovnávaciu pamäť

Vyrovnávacia pamäť motora WP

Všimnite si, že keď migrujete na novú tému WordPress alebo prispôsobíte svoju existujúcu, zmeny sa môžu prejaviť v testoch vášho vlastného prehliadača dlhú dobu. Je to spôsobené procesom známym ako ukladanie do vyrovnávacej pamäte. Prehliadače budú ukladať určité údaje lokálne, aby sa mohli v budúcnosti rýchlejšie načítavať.

Pokiaľ ide o tému WordPress, prehliadače zvyčajne ukladajú do mezipamäte informácie, ako sú písma, farby a rozloženia, pretože tieto prvky sa menia menej často ako text a obrazový obsah na stránkach. Ak však plánujete vykonať veľké zmeny v téme WordPress, mali by ste zvážiť vymazanie alebo dočasné vypnutie vyrovnávacej pamäte prehliadača. V závislosti od toho, ako ste na svoj web WordPress pridali ukladanie do vyrovnávacej pamäte, existuje niekoľko rôznych spôsobov, ako to urobiť.

Vyčistite vyrovnávaciu pamäť

Prvým krokom by malo byť vymazanie (alebo „vyčistenie“) vyrovnávacej pamäte databázy. Ak používate hosting, ako je napríklad WP Engine, môžete ľahko vyčistiť svoju stránku, CDN a vyrovnávaciu pamäť objektov z hlavného panela WordPress. Táto možnosť je pod položkou WP Engine> General Settings. Stačí kliknúť na tlačidlo „Vyčistiť všetky medzipamäte“.

Ak používate doplnok pre ukladanie do vyrovnávacej pamäte, budete musieť vyhľadať nastavenia doplnku, aby ste vymazali vyrovnávaciu pamäť. Napríklad používatelia WP Super Cache môžu prejsť do časti Nastavenia> WP Super Cache a použiť tlačidlo „Odstrániť vyrovnávaciu pamäť“.

Ďalej, ak používate CDN tretej strany, musíte tiež vyčistiť túto vyrovnávaciu pamäť. Ak napríklad používate Cloudflare, jednoducho sa prihláste do svojho účtu. Potom kliknite na svoju stránku a potom na možnosť „ukladanie do vyrovnávacej pamäte“ v navigačnej ponuke. Kliknutím na tlačidlo „Vymazať všetko“. Počkajte približne 30 sekúnd a stránky a CDN by mali byť pripravené na opätovné uloženie všetkých vašich stránok do vyrovnávacej pamäte so zmenami.

POZNÁMKA: Aj keď môžete ukladanie do vyrovnávacej pamäte úplne zakázať (buď pomocou doplnku pre ukladanie do vyrovnávacej pamäte alebo CDN), pri vykonaní zmien vám odporúčame jednoducho vyčistiť (alebo odstrániť) manuálne vymazanie. Týmto spôsobom môžete zabrániť poklesu rýchlosti a výkonu svojich stránok.

8. Vráťte sa k hlavnej téme

Ak zlyhajú všetky ostatné možnosti, zvážte návrat webovej stránky WordPress k základnej téme. Jeden bez komplexných prispôsobení podriadených tém alebo doplnkov. Toto je najúčinnejšia metóda pre akékoľvek problémy s témami, ktoré nemôžete vyriešiť pomocou ďalších tipov opísaných v tomto článku. Premýšľajte o tom, ako začať znova s ​​prázdnym plátnom.

Problémy sa často vyskytujú z nesprávne kódovaných prispôsobení alebo z konfliktov doplnkov (ako už bolo uvedené). Najlepším spôsobom, ako sa tomu vyhnúť, je vybrať si tému, ktorá vyhovuje vašim potrebám už od začiatku. Vyžadujete v hlavičke sociálne odkazy? Potom sa uistite, že vybratá téma obsahuje túto funkciu. Chcete portfólio? Znova sa uistite, že zvolená téma obsahuje vstavaný typ príspevku do portfólia.

Potrebujete pomoc pri výbere témy? Tu je zoznam niektorých najlepších dostupných tém WordPress. Väčšina z nich sú flexibilné, viacúčelové témy, vďaka ktorým sú vhodné pre väčšinu webových výklenkov.

Spodný riadok

Vďaka množstvu možností prispôsobenia a filozofii „plug and play“, WordPress priniesol svet dizajnu webových stránok na dosah kohokoľvek (takmer), ktorý je schopný zapnúť počítač a prejsť na internet. Nevýhodou je, že mnoho netechnických ľudí vytvára webové stránky. Ak sa však softvér nebude správať správne, nemusíte byť frustrovaní.

Našťastie, ako sme sa v tomto článku pokúsili zdôrazniť, ak zostanete v pokoji a postupujete podľa podrobnej stratégie, existuje veľká šanca, že budete môcť úspešne dokončiť základné úlohy, ako je inštalácia alebo zmena tém. Ďakujem za prečítanie a veľa šťastia!

Hľadáte ďalšie tipy na riešenie problémov? Tu je 10 ďalších bežných problémov s témou WordPress a ich riešenie.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me