Ako vytvoriť blogový príspevok WordPress, od nápadu k zverejneniu

Ako vytvoriť blog WordPress

Takže chcete byť blogerom. To je úžasné! Čo však, ak ste novým v tejto obchodnej činnosti v oblasti blogov a neviete, čo je prvé o písaní blogového príspevku? Možno už máte skúsenosti s písaním, alebo možno nie. Všetko, čo viete, je to, že máte čo zdieľať so zvyškom sveta. V tomto článku vám pomôžeme začať tým, že vás prevedieme písaním prvého príspevku a publikovaním v programe WordPress.

Začnite s nápadom

Ako vám povie každý skúsený spisovateľ, písanie je ťažké – najmä ak chcete začať. Nenechajte sa však zastrašiť! Na začiatok je iba nápad. Ak už máte nápad alebo aj niekoľko, je to skvelé! Ak tak neurobíte, táto sekcia vám pomôže začať brainstorming nápady o veciach, o ktorých je možné písať (a možno inšpirovať ďalších pre tých z vás, ktorí už nápady majú).

Najprv musíte odpovedať na niektoré otázky. Aký je účel vášho blogu? Má to byť o niečom a o všetkom, alebo iba zapĺňa konkrétnu medzeru v blogosfére? Identifikácia cieľov pre blog vám pomôže prísť s nápadmi na príspevky.

Súčasťou vymýšľania príspevkov je aj dôvod na uverejnenie príspevku. Prečo píšete príspevok? Čo plánujete robiť, ak vôbec niečo? Dôvod môže byť rovnako jednoduchý ako „Príspevok uverejňujem len preto, že môžem“, ale tu je niekoľko ďalších otázok, na ktoré by ste mali myslieť (ktoré by sa mimochodom mohli týkať aj účelu blogu, nielen príspevku). :

  • Píšete návody?
  • Zdieľanie receptov?
  • Informovanie mas o príčine alebo dôležitej téme?
  • Podeľte sa o svoje myšlienky a názory?
  • Poskytovanie odborných znalostí?
  • Aktualizácia priateľov a rodiny o vašom živote?

Čokoľvek sa rozhodnete napísať, dôležité je, že píšete o tom, čo chcete alebo čo vás zaujíma. Písanie pre váš blog nie je to isté ako písanie na vypožičanie – témy si môžete vybrať bez toho, aby ich niekto musel schváliť alebo skontrolovať. Možno ide o kontroverznú otázku. Možno by ste si želali, aby vám niekto dal radu alebo radu. Možno ste si naozaj užili meme, recept, knihu alebo film. Možno práve prepisujete príspevok, ktorý vám páčil niekto iný. Ste obmedzení iba tým, s čím môžete prísť.

Písanie príspevku

Písanie blogu

V skutočnosti neexistuje správny alebo nesprávny spôsob, ako napísať blogový príspevok, ale väčšina autorov postupuje podľa základného postupu: Brainstorming. Obrys. Návrh. Revidovať. Korektúry. publikovať.

Po zadaní niektorých nápadov a výbere témy môže byť užitočné naplánovať, čo chcete napísať. obrys slúži ako vodítko pre to, čo povie váš príspevok. Nie každý príspevok však bude vyžadovať obrys, takže sa nemusíte cítiť, že ho musíte mať zakaždým.

Čo keď, načrtnite alebo nie, jednoducho neviete, čo povedať? To je v poriadku. Len napíš. Akcia spočívajúca v poklese slov na stránke, priteká viac slov a predtým, ako to budete vedieť, napíšete niekoľko odsekov, možno aj niekoľko stránok. Nezáleží na tom, či to, čo ste napísali, je dosť alebo príliš veľa, dobré alebo dokonca publikovateľné – toto je iba prvé návrh. (Je pravda, že niekedy to môžete hneď na prvý pohľad dosiahnuť, ale neočakávajte!)

Ďalším krokom je opakovanie. Rovnako ako v prípade načrtnutia, nie je to krok, ktorý musíte urobiť zakaždým; môžete si vybrať, či chcete svoj prvý koncept jednoducho zverejniť. V závislosti od toho, kto sú vaši čitatelia a ako profesionálne sa prezentujete, môže byť užitočné vykonať aspoň jednu revíziu. Môžete sa pozrieť na to, čo ste napísali, rozhodnúť, čo je dôležité, a zmeniť to, čo je nesprávne alebo nedáva zmysel.

korektúra je dôležité. Funkcia Automatické opravy robí pre vás pravopisné veľa, ale nemôže skontrolovať kontext slov, ktoré píšete. Nezabudnite preto urobiť malú korektúru, aby ste sa uistili, že ste používali dobrú angličtinu a či nemáte preklepy. Ak chcete, aby sa o vás niekto dozvedel skôr, ako začnete písať, uchopte priateľa alebo kolegu, ktorému dôverujete.

Optimalizácia vyhľadávacieho nástroja WordPress

Pretože váš blog je na internete, je dôležité pamätať na SEO, keď píšete svoj príspevok. Existuje veľa informácií o SEO (existujú celé blogy, ktoré sa mu venujú, napr Yoast a Moz) a nebudeme v tomto príspevku schopní pokryť všetko o SEO WordPress. Ale jeden z najdôležitejších SEO bodov, na ktoré treba pamätať pri písaní príspevku Kľúčové slová.

Váš príspevok sa zameriava na kľúčové slová. Pravdepodobne budete opakovane používať rovnaké kľúčové slová, keď do svojho blogu píšete ďalšie príspevky. Vyhľadávacie nástroje (ako je Google alebo Bing) si všimnú, keď pravidelne pridávate obsah a keď sa objavia rovnaké slová alebo krátke frázy. Pomôže vám to umiestniť sa vo výsledkoch vyhľadávania podľa týchto výrazov, aby vás noví čitatelia ľahšie našli. Ak chcete pomôcť so svojím príspevkom SEO, môžete zvážiť aj bezplatný doplnok typu Yoast SEO alebo Všetko v jednom SEO ktorý pridáva možnosti SEO priamo na vašu stránku s príspevkami.

Teraz máte základy, ako napísať blogový príspevok. Ak stále potrebujete alebo potrebujete pomoc s písaním, existuje veľa ďalších dostupných zdrojov. Teraz však prejdeme k publikovaniu vášho príspevku.

Vytvorenie príspevku v WordPress

Teraz existuje niekoľko spôsobov, ako môžete svoj koncept prevziať do programu WordPress na zverejnenie. Prvým a najjednoduchším spôsobom je napísať ho priamo do WordPressu. Jednoducho sa prihláste na svoj web a pridajte nový príspevok, ktorý môžete urobiť jedným z troch spôsobov:

  1. V záhlaví kliknite na ikonu znamienka plus.
  2. Na ovládacom paneli WP Admin prejdite na položku Príspevky v bočnom paneli a kliknite na tlačidlo Pridať nové.
  3. Na ovládacom paneli WP Admin použite aj miniaplikáciu Quick Draft.

Tri spôsoby, ako pridať príspevok WordPress

Nech už idete s ktoroukoľvek voľbou, kliknite do textového editora a začnite písať. Ak ju nezverejňujete hneď – napríklad, ak musíte prestať uprostred písania alebo ho chcete upraviť neskôr – kliknite na Uložiť koncept Tlačidlo. Tým sa koncept uloží, aby ste sa k nemu mohli vrátiť neskôr, aj keď sa odhlásite.

A nezabudnite na SEO optimalizáciu názvu vášho príspevku. Pokúste sa vybrať niečo chytľavé, na ktoré budú ľudia chcieť kliknúť. Mali by ste tiež pridať niektoré kľúčové slová, aby ste sa, dúfajme, zobrazili vo výsledkoch vyhľadávania.

uložiť koncept

Druhým spôsobom, ako pridať svoj koncept do WordPress, je napísať svoj príspevok do textového editora a skopírovať ho a vložiť do textového editora v WordPress. Môže to byť zložité, pretože pri kopírovaní a prilepovaní sa niekedy formátovanie zmení alebo spôsobí problémy, takže ak sa chcete vydať touto cestou, odporúčame vám použiť základný editor, napríklad Poznámkový blok alebo TextEdit..

Vymazať formátovanie príspevku

Ak skutočne chcete používať program Word alebo Pages, pri vytváraní príspevku WordPress nezabudnite vložiť svoj obsah na kartu „text“. Ak zabudnete a vložíte svoj obsah na kartu „vizuálny“, môžete pomocou tlačidla „jasné formátovanie“ odstrániť textové formáty (tučné, kurzíva, prečiarknutie) – stále však budete musieť kliknúť na kartu textu a vyhľadať akékoľvek rozpätia alebo značky.

Formátovanie príspevku

Po vytvorení obsahu ho môžete vylepšiť pridaním formátovania. Program WordPress obsahuje veľa vynikajúcich možností zabudovaných do editora príspevkov, ktoré pomáhajú vylepšiť čitateľnosť obsahu pre skutočných čitateľov i pre vyhľadávače. Ak ich chcete vidieť všetky, kliknite na prepínač na paneli nástrojov a otvorte kuchynský drez.

Formátovanie príspevku do kuchynského drezu

Základy

Niektoré dôležité možnosti, ktoré pravdepodobne použijete, by mali byť zrejmé z ikon tlačidiel. Tučné, kurzíva, podčiarknuté, odrážky a usporiadané zoznamy by mali byť všetky známe. Toto sú dôležité nástroje, ktoré pomôžu zvýšiť čitateľnosť vašich blogových príspevkov a zdôrazniť kľúčové slová pre vyhľadávacie nástroje.

Formátovanie blogového príspevku

Pridávanie odkazov na príspevky

Pri vytváraní príspevku môžete pridať odkazy na súvisiaci obsah. Toto je skvelé! Prepojenie robí váš obsah cennejším pre vašich čitateľov a vyhľadávacím nástrojom, ako je tento, keď odkazujete na seriózne zdroje. Jednoducho zvýraznite text, do ktorého chcete pridať odkaz (nazývaný kotviaci text), a kliknite na tlačidlo vložiť / upraviť odkaz. Uistite sa, že pri vkladaní odkazov začiarknite políčko, aby sa odkaz otvoril v novom okne alebo na karte, aby vaši čitatelia zostali na vašom webe.

Formátovanie odkazov na blogové príspevky

Ďalším tipom na odkaz je pridať atribút názvu na „textovú“ stránku editora (a ak to nechcete robiť alebo neviete, vytvorili sme jednoduchý doplnok, ktorý automaticky pridá atribúty názvu pre teba). Názvy odkazov sú dôležité, pretože informujú čitateľov o tom, kam ich posielate, ako aj o SEO, pretože môžete pridať lepší popis (s kľúčovými slovami) pre svoj odkaz namiesto toho, aby ste sa spoliehali na kotviaci text..

Pridávanie nadpisov a podnadpisov

Do každého príspevku, ktorý napíšete, by ste mali pridať nadpis. Môže ísť dokonca o rovnaké nadpisy, ktoré ste použili pri pôvodnom načrtnutí príspevku. Nadpisy pomáhajú čitateľom orientovať sa v obsahu a sledovať tok myšlienok. Pre SEO, váš štruktúra nadpisov hovorí vyhľadávacím nástrojom, ktorý obsah je najdôležitejší (nezabudnite na tieto kľúčové slová).

Formátovanie nadpisov blogových príspevkov

Stačí kliknúť na rozbaľovacie pole a vyberte svoje nadpisy. Názov vášho príspevku v blogu bude zvyčajne nadpis 1 (ktorý používa značku formátovania H1), čo znamená, že je to najdôležitejšia fráza na stránke. Potom by ste mali použiť hlavičky H2 pre svoje hlavné sekcie obsahu, za ktorými nasledujú podpoložky H3 nižšie. Môžete pokračovať (H4, H5, H6), ale pokiaľ sa nezaoberáte veľmi podrobným obsahom, je zvyčajne zbytočný, a za nadpismi H3 môžete jednoducho použiť tučný text..

Publikovanie príspevku

WordPress obsahuje niekoľko možností, kedy sa chystáte publikovať svoj príspevok. Môžete si vybrať, či chcete, aby bol váš príspevok verejný alebo chránený heslom5, a či ho chcete zverejniť okamžite alebo naplánovať, aby sa automaticky uverejňoval v budúcom dátume a čase. K dispozícii je tiež tlačidlo na zobrazenie ukážky príspevku, aby ste videli, ako bude vyzerať naživo.

publikovať

Kategórie a značky WordPress

Máte tiež možnosť pridať do svojho príspevku kategórie a značky, ktoré odporúčame vykonať pred uverejnením. Kategórie sú širšie a mali by byť všeobecnými témami, ktorými sa zaoberá váš blog. Napríklad tu na stránkach WPExplorer naše kategórie blogov zahŕňajú témy WordPress, tipy, recenzie, darčeky a niekoľko ďalších. Značky sú špecifickejšie a mali by byť veľmi zamerané. Ak boli do tohto príspevku pridané značky, mohli by to byť blogovanie, písanie, začiatočník, blog SEO alebo niečo podobné.

Ako vidíte, kategórie a značky sú pre SEO na vašom webe veľmi dôležité. Akonáhle budete mať niekoľko príspevkov, mali by ste ku každému pridať jednu alebo viac kategórií a značiek. pomôžu ich usporiadať pre budúce použitie a čitateľom pomôžu pri prehliadaní vašich príspevkov.

categories_tags

Obrázky WordPress

Poslednou možnosťou, ktorú môžete pridať, je odporúčaný obrázok. Do svojho príspevku WordPress môžete vložiť všetky druhy médií, ale odporúčaný obrázok sa vyberie pomocou možnosti napravo od vášho obsahu..

Vybraný obrázok WordPress

Odporúčané obrázky sú vynikajúcim nástrojom, pretože sa zobrazia vo výsledkoch vyhľadávania obrázkov. Keď odovzdáte nový obrázok, nezabudnite dať svojmu obrázku dobrý názov a alternatívny text pripravený na SEO. Názov obrázka slúži skôr na zjednodušenie ovládania a použije ho program na čítanie z obrazovky, zatiaľ čo vyhľadávacím nástrojom uvidí alternatívny text.

Pridanie odporúčaných obrázkov WordPress

Po nastavení všetkých týchto možností ste konečne pripravení publikovať svoj príspevok! Stačí kliknúť na ikonu publikovať a máte hotovo. Kliknutím na tlačidlo uverejníte svoj príspevok naživo, kde ho môžu nájsť ľudia a vyhľadávacie nástroje!

Potrebujete vykonať zmenu?

Ak cítite potrebu vrátiť sa a niečo zmeniť, alebo ak si uvedomíte, že ste urobili chybu, môžete kedykoľvek uverejniť upravované príspevky. Môžete to urobiť pomocou miniaplikácie „Vaše veci“ na hlavnom paneli alebo z obrazovky „Všetky príspevky“.

záver

Písanie prvého blogového príspevku môže byť desivé, ale nemusí to tak byť! Postupujte podľa tipov v tomto článku, ako napísať a publikovať blogový príspevok na WordPress, a čoskoro budete blogovať ako profesionál. Aké to bolo písať svoj prvý príspevok? Ako ste sa cítili, keď ste klikli na Publikovať? Podeľte sa o svoje príbehy v komentároch nižšie!