Slovníček WordPress pre začiatočníkov (mätúce podmienky sú vysvetlené!)

Pre niekoho nového vo svete blogov môžu byť všetky nové výrazy, ktoré sa vrhajú okolo, dosť mätúce – najmä ak máte málo počítačov a zázemie pre vývoj webových aplikácií. V tomto článku sa vysvetlia niektoré z najbežnejších výrazov, s ktorými sa pravdepodobne stretnete pri začatí blogovania. Poďme na to priamo!

Čo je to blog??

Blog je skratka pre „weblog“ – online denník, napríklad denník alebo denník. Blogy sú zvyčajne osobné webové stránky, na ktorých jednotlivci vytvárajú príspevky o všetkom, čo od ich každodenného života, až po recepty na komentáre k aktuálnym témam, ale vyvinuli sa tak, že zahŕňajú použitie zo strany podnikov a organizácií na rozhovory o dôležitých otázkach alebo na poskytovanie odborných znalostí..

Príspevky v blogoch sa zvyčajne uvádzajú v opačnom chronologickom poradí (najaktuálnejší je uvedený ako prvý). Nemajte obavy, svoje príspevky do blogu môžete kedykoľvek zmeniť pomocou zabudovaných možností tém (napríklad zmena dátumu) alebo nainštalovaním bezplatného doplnku, ako je napríklad Objednávka typov príspevkov.

Front-end vs Back-end

Niekedy by ste mohli vidieť slová, ktoré sa prehadzujú. frontend je časť webu, ktorú koncoví používatelia (tj návštevníci webu) uvidia pri návšteve webu.

Klientske rozhranie webovej stránky

Klientske rozhranie webovej stránky

zadný koniec je časťou, v ktorej dochádza k všetkým kódovaniu – alebo v prípade bloggerov aj v prípade správy obsahu a dizajnu webových stránok. Správca WordPress je pre vás, pre blogerov, vaším zadným koncom. Keď sa prihlasujete na svoju webovú stránku WordPress, prihlasujete sa na zadný koniec svojej webovej stránky.

Toto je koniec

Panel WordPress, súčasť správcu.

Bootstrap, HTML5, CSS3, JavaScript, jQuery

Ak ste si mysleli, že tieto výrazy sú úplne z iného jazyka, nie ste v skutočnosti ďaleko od značky. Nemusíte však nechať oči zakaždým, keď ich uvidíte, zazrieť!

CSS3, HTML5 a PHP sú to všetky bežné, populárne programovacie jazyky. Sú to vývojári, ktorí používajú na vytváranie a navrhovanie webových stránok. Ako blogger sa pravdepodobne nebudete musieť učiť ani používať žiadny kód – najmä preto, že sa tak populárne rozšírili wordpress pluginy nástroja na tvorbu stránok. Ak používate motív, napríklad Total, môžete vytvoriť plne prispôsobenú webovú stránku bez toho, aby ste sa museli učiť alebo používať kód (vstavané sú všetky časti stránky, výber farieb, ikony a ďalšie!).

bootstrap je vývojový rámec, ktorý sa používa na vytváranie webových stránok. Je to front-end framework, čo znamená, že namiesto toho, aby ste sa zaoberali kódovacím jazykom, vidíte, čo vidí koncový užívateľ. Pôvodne navrhnutý tak, aby podporoval konzistentnosť medzi internými nástrojmi na Twitteri, je rozšírený do súboru nástrojov dostupných pre každého vývojára.

jQuery je knižnica JavaScriptu – softvér určený na zjednodušenie a zjednodušenie manipulácie s prvkami webovej stránky pre vývojárov. toto

Toto nie sú veci, s ktorými sa musí priemerný bloger obávať, ale často sa spomínajú vo funkciách doplnkov, tém a iných aplikácií, takže teraz viete, aké sú, keď narazíte na ne..

téma

téma je návrh rozhrania front end vášho blogu, ktorý sa niekedy nazýva koža. Obsahuje vašu farebnú schému, písma, rozloženie obsahu a ďalšie. Väčšina prémiových tém WordPress umožňuje významné prispôsobenie a je zostavená tak, aby bola kompatibilná s obľúbenými doplnkami.

Keď nastavíte blog, jednou z prvých vecí, ktorú urobíte, je vybrať si tému. To vám pomôže nastaviť štýl pre váš blog. Ak sa rozhodnete, že sa vám téma, ktoré ste si zvolili, nepáči, môžete neskôr zmeniť svoju tému WordPress bez prílišných problémov. Niektoré témy sú zadarmo a niektoré sú prémiové (to znamená, že si ich musíte kúpiť). K dispozícii je veľa bezplatných tém WordPress.org, v porovnaní s prémiovými témami však majú zvyčajne obmedzenú funkčnosť a málo alebo vôbec žiadne možnosti prispôsobenia (stačí mať na pamäti).

themedirectory

Adresár tém WordPress.org

detská téma sa používa okrem nadradenej témy na zobrazenie prispôsobení. Ak chcete v téme vykonať základné zmeny (v skutočnom kóde), na pokračovanie v aktualizácii nadradenej témy musíte použiť podradenú tému. Populárnym príkladom je rodičovská téma Genesis vytvorená spoločnosťou StudioPress, ktorá má na webe k dispozícii veľa podriadených tém. Rodičovská téma Genesis obsahuje všetky základné funkcie témy, zatiaľ čo podradené témy zahŕňajú vlastný štýl a rozloženie.

Zapojiť

plugins sú typom softvéru, ktorý rozširuje funkčnosť alebo dodáva ďalšie funkcie do iného softvéru. WordPress má k dispozícii veľa doplnkov od vývojárov tretích strán, ktoré môžete použiť na svojich webových stránkach (opäť bezplatné a prémiové možnosti), od nakupovania cez galérie obrázkov po kontaktné formuláre a všetko medzi tým. Prejdite si Adresár doplnkov WordPress, a pravidelne si prečítajte náš blog, kde sa dozviete viac o doplnkoch, ktoré odporúčame!

plugindirectory

Adresár doplnkov WordPress.org

Poznámka: Doplnky WordPress sa môžu používať iba s blogmi a webovými servermi, ktoré nie sú hostené hosťami, nie s bezplatnou platformou WordPress.com..

widget

Miniaplikácie sú malé softvérové ​​aplikácie, ktoré často zhromažďujú informácie z webových stránok alebo iných aplikácií a zobrazujú ich. Príkladmi sú počasie, odpočítavanie udalostí a prevodník. V programe WordPress widgety pridávajú obsah a funkcie na vaše bočné panely, ako sú napríklad značky a vyhľadávania. Mnoho doplnkov vám umožňuje pridať widgety na vaše stránky.

dashboardwidgets

Časť miniaplikácie na hlavnom paneli

Widgety môžu byť tiež špecifické pre danú tému alebo môžu byť rozšírené pomocou doplnku. Napríklad naša téma Chic blogov WordPress obsahuje vlastné widgety pre Instagram, registráciu bulletinu, informácie o sekciách a sociálne odkazy.

Toto sú prispôsobené widgety vpravo

vnímavý

Keď je webová stránka citlivý, to znamená, že je navrhnutý tak, aby sa nakonfiguroval tak, aby sa zmestil na obrazovku ľubovoľnej veľkosti, či už ide o váš smartphone, tablet alebo stolný počítač. Prvky sa môžu v závislosti od veľkosti obrazovky skryť alebo zmeniť ich usporiadanie. Citlivosť sa stala v posledných rokoch štandardnou súčasťou webdizajnu.

Niektoré témy to posunú o krok ďalej a pridávajú vlastné možnosti reagovania. Napríklad téma Celkom obsahuje možnosti skryť alebo zobraziť riadky na rôznych zariadeniach. Jedná sa o jedinečnú funkciu reagovania, ktorú môžete použiť na zobrazenie posúvača na plochách, ale na mobilných telefónoch (keďže na malých obrazovkách je možné jazdce len ťažko vidieť, môžete si namiesto toho zvoliť zobrazenie fotografie).

Celkový rámec: responzívne riadky

Súčet zahŕňa vlastné možnosti odozvy riadkov

Skrátený kód

shortcodes sú v podstate makrá alebo súpravy programovacích pokynov určených na automatické vykonávanie vecí, čo vedie k skráteniu času a úsilia z vašej strany (a nie je potrebné ani kódovanie). Inými slovami, skratky sú skratkami. V blogoch WordPress obsahujú niektoré témy krátke kódy, ktoré môžete použiť na naformátovanie obsahu – napríklad na pridanie obrázkov alebo tlačidiel alebo na formátovanie úvodzoviek alebo nadpisov. Ale ak nie, vždy môžete nainštalovať náš bezplatný doplnok Symple shortcodes WordPress (práve sme vydali verziu 2.0, ktorá je kompatibilná s Visual Composer!).

buttonshortcodes

Príklady klávesových skratiek

Permalink, Slug

permalink (skratka pre „trvalý odkaz“) je adresa URL blogového príspevku alebo webovej stránky. Ak zdieľate príspevky alebo stránky s inými ľuďmi, permalink je webová adresa, ktorú zdieľate. Môžete si prečítať náš príspevok na blogu, aby ste sa dozvedeli viac o vylepšovaní permalinks.

slimák je časť adresy URL, ktorá obsahuje názov príspevku. Často je to len pár slov, ktorých cieľom je popísať, o čom tento príspevok je. WordPress automaticky použije názov príspevku ako slug, ale v prípade potreby ho môžete upraviť. Na obrázku nižšie je žltou zvýraznenou časťou slimák.

glossary_slug

Akismet

Akismet je doplnok pre filter spamu pre komentáre blogu a pingy. Cieľom je automaticky moderovať komentáre, aby ste mohli tráviť čas robením iných vecí – zastaví sa v priemere 7,5 milióna kusov spamu za hodinu! Akismet je predinštalovaný vo vašom blogu WordPress, musíte ho však aktivovať pri nastavovaní svojich stránok. Pre viac informácií navštívte akismet.com.

Akismet-WordPress-Možnosti-wpexplorer

SEO

Táto skratka je krátka Optimalizácia vyhľadávacieho nástroja. SEO v podstate zabezpečuje, aby sa váš web zobrazoval vo výsledkoch vyhľadávania namiesto toho, aby sa stratil v éteri – čo znamená viac návštevníkov stránok. SEO WordPress SEO môžete vylepšiť pomocou relevantných značiek, kategórií a kľúčových slov vo svojich príspevkoch a titulkoch a písaním nadpisov, ktoré informujú návštevníkov o svojich príspevkoch.

Parallax

Posúvanie paralaxou je miesto, kde sa obrázky na pozadí pohybujú pomalšie ako zvyšok obsahu webovej stránky, čo vytvára ilúziu hĺbky. Používa sa vo videohrách a počítačovej animácii od osemdesiatych rokov, ale vo webdizajne sa nepoužíval do roku 2011. Používanie témy s efektmi posúvania paralaxy údajne dodáva vášmu webu úhľadný a moderný vzhľad..

slider

Pravdepodobne ste veľmi dobre oboznámení posuvníky, aj keď si to neuvedomujete – už roky sa používajú vo webdizajne. Posuvníky sú malé obrázkové galérie navrhnuté tak, aby sa každý obrázok zobrazil niekoľko sekúnd predtým, ako sa presunie (alebo posunie) na ďalší obrázok. Mnohé zahŕňajú odkazy na blogové príspevky alebo iný obsah. WordPress má k dispozícii desiatky zásuvných modulov, z ktorých niektoré sú často zahrnuté v prémiových témach. Doteraz sme hovorili o najlepších posuvných doplnkoch WordPress, preto si nezabudnite rezervovať tento príspevok!

slider

Posuvný obrázok.

Trackback, Ping

spätné odkazy sú upozornenia pre autorov webových stránok, ktorí im oznámia, keď niekto odkazuje na ich obsah. ping je sieťový signál, ktorý vysiela spätnú väzbu. Spätné odkazy môžu pomôcť uľahčiť komunikáciu medzi blogmi. Spätné odkazy sa niekedy používajú na vkladanie spamových odkazov, takže ak používate funkciu spätného sledovania, mali by ste zvážiť použitie špeciálnych spamových filtrov spätného sledovania.

záver

Gratulujeme, už poznáte niektoré bežné podmienky pre blogovanie a vývoj! Dúfajme, že vedieť, čo sú tieto podmienky, vám pomôže začať sa spoľahlivejšie blogovať. Myslíte si, že si môžete predstaviť ďalšie mätúce termíny? Ak nie ste v blogovaní nováčikom, aké podmienky pre vás boli pri prvom spustení mätúce? Poďme sa o tom dozvedieť v komentároch!

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me