WordPress vs Wix – Ktorá platforma je pre váš projekt najlepšia?

WordPress vs Wix - čo je najlepšie

Výber platformy na vytvorenie vášho webu môže byť zložitý a mnohí používatelia porovnávajú WordPress vs Wix. WordPress.org aj Wix sú populárne a renomované riešenia, ktoré vám umožnia vytvoriť úžasnú webovú stránku. Ktorá možnosť bude najlepšie vyhovovať potrebám vášho projektu?

V tejto príručke k WordPress vs Wix sa podrobne pozrieme na tieto dve populárne riešenia. Zvážime, čo ponúkajú obe možnosti, ich jednoduché použitie a kľúčové vlastnosti. Na konci tohto článku by ste sa mali s istotou rozhodnúť, ktorá platforma je pre vás najvhodnejšia.

Úvod do WordPress.org

WordPress.org v Wix

Aby sme to vyjasnili, keď hovoríme o WordPress v tomto článku, máme na mysli iba WordPress.org. Ak by ste chceli viac informácií o WordPress.com a rozdieloch medzi nimi, prečítajte si náš článok WordPress.com vs WordPress.org..

WordPress.org je úplne bezplatný systém na správu obsahu s vlastným hosťovaním. Niet pochýb o tom, že WordPress má väčšiu krivku učenia ako riešenie ako Wix. Avšak, kompenzácia tohto je, že WordPress vám umožní úplnú kontrolu nad akýmkoľvek projektom. Umožní vám to nielen vytvoriť akýkoľvek typ webovej stránky, ale tiež môžete prispôsobiť každú stránku vašim presným špecifikáciám.

WordPress je obklopený komunitou vývojárov, dizajnérov a iného webového obchodu, ktoré vytvárajú, vyvíjajú a podporujú široký sortiment tém WordPress, doplnkov a ďalších nástrojov a riešení. Možnosti WordPress sú preto neobmedzené. Neustále sa vydávajú nové produkty a vždy, keď to potrebujete, je vždy k dispozícii pomoc a podpora. Nedávna snaha o vytvorenie ľahko použiteľných návrhových nástrojov WordPress tiež znamená, že ak sa nechcete dotknúť riadku kódu, nemáte ho. Napriek tomu si stále môžete zachovať flexibilitu a rozsiahle funkcie, ktoré sa WordPress môže pochváliť.

Úvod do Wix

Wix v WordPress.org

Wix je webová platforma pre freemium cloud. Spoločnosť Wix sa stravovala pre viac ako 100 miliónov ľudí v 180 rôznych krajinách a používa sa na vytváranie širokého sortimentu webových stránok. Od profesionálnych a obchodných webových stránok až po blogy, eCommerce obchody, fotografov, dizajnérov a ďalšie, toto flexibilné riešenie môže byť použité pre akýkoľvek projekt.

Jednou z hlavných atrakcií spoločnosti Wix je, že je užívateľsky prívetivý. Poskytuje celý rad nevyhnutných a užitočných nástrojov, šablón a funkcií, ktoré zaisťujú, že proces navrhovania každej vytvorenej webovej stránky je rýchly a zábavný. A pomocou kombinácie technológie umelého dizajnu (ADI) a intuitívneho tvorcu stránok s možnosťou drag and drop je Wix prístupný pre každého bez ohľadu na to, aké sú vaše zručnosti a skúsenosti s webovým dizajnom..

Takže teraz máme všeobecnú predstavu o tom, čo tieto dve výkonné platformy ponúkajú. Pozrime sa podrobnejšie na kľúčové funkcie WordPress vs Wix.

stanovenie ceny

Aj keď sme už uviedli, že používanie WordPress.org je úplne zadarmo, stále budete musieť zaplatiť za hosting a počiatočný nákup názvu domény (uvedené ďalej). Samotný softvér WordPress sa však môže bezplatne inštalovať a používať. K dispozícii je tiež veľké množstvo bezplatných tém a doplnkov WordPress, ktoré vám umožňujú vytvárať krásne a štýlové webové stránky s pôsobivou funkčnosťou. A to všetko bez toho, aby vás to stálo cent. Ak potrebujete ďalšie pokročilé funkcie, môžete si kúpiť aj prémiové témy a doplnky.

Program Wix môže byť zadarmo, avšak bezplatný program zahŕňa reklamy a logá Wix, nízku šírku pásma a úložisko a je obmedzujúci v mnohých ďalších oblastiach. Ak chcete použiť svoj vlastný názov domény, budete sa musieť rozhodnúť pre základné poistný plán. Vyberte plán Combo, aby ste svoje stránky oslobodili od reklám vo formáte Wix. Alebo ak chcete vytvoriť internetový obchod, budete si musieť kúpiť plán elektronického obchodu. Preto, aj keď vám Wix spočiatku umožňuje bezplatne vytvárať svoje webové stránky, môžete rýchlo zistiť, ako platíte mesačné predplatné, pretože vaše webové stránky rastú a menia sa jeho potreby.

Hosting a doménové mená

Wix má v porovnaní s WordPress.org jednoduchšie všeobecné nastavenie. Jedným z dôvodov je to, že hosting a názov domény vašich webových stránok spracúva samotný Wix. S WordPress.org však budete musieť prevziať zodpovednosť za výber a zakúpenie príslušného názvu domény a poskytovateľa hostingu.

Porovnanie hostingu

Pri porovnaní WordPress vs Wix je hosting jednou z najväčších variácií medzi nimi. Pre tých, ktorí sa rozhodnú pre zostavenie svojich webových stránok zvoliť WordPress, budete musieť preskúmať a kúpiť správny hosting pre potreby svojich stránok. Mnoho obhajcov WordPress hosťuje svoje stránky pomocou hostovacej služby WordPress, napríklad WPEngine. Ak je to však pre váš nový projekt spočiatku príliš nákladné, potom existuje mnoho ďalších poskytovateľov hostingu, ktorí môžu poskytnúť lacnejší, ale stále najvýhodnejší hosting pre vaše webové stránky WordPress..

Nezabudnite, že vždy, keď sa vaše podnikanie a webový rast zvyšuje, môžete svoj hosting neustále aktualizovať. to je krása používania programu WordPress, pretože vždy máte úplnú kontrolu nad svojím webom. Ak sa chcete dozvedieť viac o výbere správnych hostingových služieb pre svoje stránky, prečítajte si našu príručku Čo hľadať v Sprievodcovi hostingom WordPress.

Na druhej strane je Wix riešením typu cloud. Prevádzkuje všetky webové stránky vytvorené na svojej platforme na svojich vlastných serveroch, takže posúdenie toho, ktorý poskytovateľ hostingu použiť, nie je potrebné u spoločnosti Wix. Ak však chcete vytvoriť populárny a úspešný web, úložisko a šírka pásma poskytnutá v bezplatnom pláne však nebudú stačiť..

Porovnanie nastavenia názvu domény

Pri nastavovaní webovej stránky WordPress budete musieť vybrať a kúpiť si svoje vlastné doménové meno. V závislosti od vášho plánu hostenia to však už môže byť zahrnuté. Napríklad Bluehost zahŕňa bezplatne prvý rok názvu vašej domény a keďže ho nastavujete prostredníctvom hostiteľa, nemusíte sa zaoberať žiadnymi komplikovanými ukazovaniami ani CNAME..

Wix vám však umožní vybrať a použiť bezplatná subdoména, že vás potom pripravia. Nevýhodou tejto subdomény je, že názov vašej domény sa bude čítať ako „yourwebsitename.wix.com“. Ak chcete voľný názov domény (bez názvu „.wix.com“) alebo ak chcete preniesť predtým zakúpenú doménu, budete musieť upgradovať na prémiový plán Wix..

Ľahké použitie vs kontrola

Zdá sa, že Wix mal spočiatku nad WordPress.org. Toto riešenie, ktoré bolo vytvorené pre úplných začiatočníkov, umožňuje jednoduché zostavenie webovej stránky. Riešenie poskytuje jasné pokyny krok za krokom, vopred pripravené šablóny a front-end blogovanie, okrem mnohých ďalších funkcií. S týmto „ľahkým používaním“ však prichádza zreteľný nedostatok kontroly. A „kontrola“ je vynikajúcim miestom WordPress.

WordPress má nepochybne pomalšie nastavenie a bude trvať dlhšie, než sa dozviete, ak nemáte žiadne predchádzajúce skúsenosti s webovým dizajnom. Máte však úplnú kontrolu nad akoukoľvek webovou stránkou vyvinutou na tejto otvorenej zdrojovej platforme, ktorá vám umožňuje využívať vynikajúce flexibilné funkcie a funkcie, ktoré poskytuje WordPress. Takže si dajte čas na zoznámenie sa so zložitosťou WordPress vám umožní dlhodobo dosiahnuť vyššiu kvalitu webových stránok..

Nastavenie WordPress

Informačný panel WordPress

WordPress obsahuje pomerne jednoduchú inštaláciu a nastavenie. Po zakúpení názvu domény a hostení by vám poskytovateľ hostingu mal nainštalovať program WordPress za vás. Ďalším krokom je výber témy, ktorá poskytne vášmu webu požadovaný dizajn. Po nainštalovaní témy môžete vzhľad a vzhľad svojej stránky upraviť podľa toho, ako to téma umožňuje.

Mnohé motívy prichádzajú s pôsobivými možnosťami prispôsobenia a používajú program WordPress Customizer na prednej strane webu, takže si ich môžete prezerať hneď po ich vykonaní. Medzi prémiové témy často patrí tvorca stránok typu drag and drop. Napríklad naša vlastná téma Total WPExplorer sa dodáva spolu s vizuálnym skladateľom nástroja na tvorbu živých stránok. Prémiový nástroj na tvorbu stránok umožňuje ľuďom vykonávať jednoduché, ale rozsiahle zmeny v dizajne svojich stránok, ak si to želajú. Doplnok na tvorbu stránok WordPress si môžete kúpiť aj v prípade, že ho téma neobsahuje.

Medzi ďalšie možnosti programu WordPress patrí úprava kódu, ak máte skúsenosti s kódovaním, aby ste získali neobmedzené možnosti prispôsobenia. Alebo na svoje stránky pridajte rozšírené funkcie bez toho, aby ste museli kódovať, môžete získať ďalšie doplnky (témy a doplnky uvedené nižšie).

Nastavenie Wix

Editor Wix

Wix ponúka niekoľko spôsobov, ako vytvoriť webovú stránku. Je na výber použitie buď Wix Artificial Design Intelligence (ADI), Wix Editor a Page Builder, alebo môžete použiť Wix kód. ADI funguje tak, že pre vás navrhne webovú stránku na základe vašich osobných preferencií. Jednoducho odpovedzte na pár otázok, zadajte kľúčové informácie, ktoré potrebujete, aby ste sa na svojich webových stránkach objavili, a Wix urobí všetko ostatné. ADI vám tiež poskytuje základné možnosti úprav a umožňuje vám pridať ďalšie stránky a ďalšie doplnky, ktoré môže váš web potrebovať.

Ak sa rozhodnete vytvoriť web bez ADI, urobíte tak v aplikácii Wix Editor. Toto je efektívny nástroj, ktorý vám umožní prispôsobiť ľubovoľnú šablónu, ktorú vyberiete (šablóny sú uvedené ďalej). Jednoducho pretiahnite dizajnové prvky podľa toho, kde chcete, vyberte si zo širokej škály obrázkov, videí a zvuku, pridajte pozadie, zmeňte štýl a veľkosť písma a ešte oveľa viac. Môžete tiež rýchlo pridať nové stránky, články v blogoch, Wix SEO tlačidlá údajov a sociálnych médií.

Témy a šablóny

Funkčná a štýlová šablóna WordPress alebo šablóna Wix zaistia, že vaše stránky poskytnú skvelú používateľskú skúsenosť a umožnia vašej webovej stránke vyniknúť z davu. Ako sa teda porovnávajú témy pre šablóny WordPress vs Wix?

Témy WordPress

Témy WordPress

WordPress, na druhej strane, ponúka tisíce bezplatných služieb a prémiové témy na výber. To vám prakticky zaručuje jedinečnú webovú stránku, ktorá bude vyzerať a správať sa ako žiadna iná. Zadarmo témy nájdete v úložisku WordPress a všetky prešli prísnymi testami, aby ste sa uistili, že sú vysoko kvalitné. Pre tých, ktorí majú rozpočet alebo len začínajú, môže byť bezplatná téma skvelou voľbou. Akékoľvek ďalšie funkcie, ktoré budete potrebovať, sa dajú kedykoľvek pridať pomocou doplnkov WordPress. Voľné témy sa tiež často nastavujú rýchlejšie vďaka svojej základnej zostave nástrojov.

Ak chcete vytvoriť profesionálnu a funkčne bohatú webovú stránku od začiatku, potom stojí za to minúť peniaze a kúpiť si prémiovú tému. Témy skonštruované na tento účel budú obsahovať všetky vhodné funkcie potrebné pre miesto na vašom webe. Alebo si môžete vybrať viacúčelovú tému, ktorá vám umožní vytvoriť akýkoľvek potrebný štýl stránok.

Pri nákupe prémiovej témy vždy skontrolujte recenzie a nakupujte od renomovaných tematických obchodov, ako je Themeforest, alebo od väčších vývojárov WordPress, ako sú Elegant Themes alebo StudioPress. Medzi prémiové témy často patrí aj prístup k mimoriadne užitočným podporným fóram, rozsiahlej dokumentácii a dokonca aj pomoci jednotlivcov. Toto môže byť neoceniteľné pre tých, ktorí majú obmedzené konštrukčné skúsenosti.

Šablóny od spoločnosti Wix

Šablóny Wix

Ponuky spoločnosti Wix sa skončili 500 šablón aby ste si mohli vytvoriť svoj web. Rozdelené do kategórií, či už chcete vytvoriť webovú stránku pre blogovanie, podnikanie, jedlo, cestovanie, fotografiu alebo niečo iné, budete si môcť vybrať z niekoľkých šablón..

Šablóny sú dodávané s obsahom a obrázkami, takže môžete používať alebo meniť ľubovoľný počet týchto ukážok. Tvorca stránok drag and drop uľahčuje prispôsobenie. A ak by ste radšej začínali prázdnym plátnom, je na výber niekoľko prázdnych šablón.

Doplnky a aplikácie

Ak potrebujete na svoj web pridať ďalšie funkcie, môžete použiť doplnky WordPress alebo aplikácie Wix. Poďme sa teda pozrieť na rozdiel medzi týmito dvoma …

Doplnky WordPress

Doplnky WordPress

WordPress ponúka tisíce doplnkov, ktoré môžete nainštalovať na svoje webové stránky. Nech už potrebujete čokoľvek, bude k dispozícii nespočetné množstvo doplnkov, z ktorých všetko bude ponúkať to, čo hľadáte. Doplnky WordPress sa tiež veľmi ľahko inštalujú a v závislosti od doplnku je možné ich nastaviť v priebehu niekoľkých minút.

Doplnky zadarmo nájdete v Úložisko WordPress a prémiové doplnky prostredníctvom trhovísk, napríklad CodeCanyon alebo priamo na webových stránkach vývojárov. Nezabudnite vždy skontrolovať recenzie doplnkov a nakupovať iba na stránkach, ktoré majú dobré meno pre produkty vysokej kvality.

Aplikácia Wix

Aplikácia Wix

Wix poskytuje množstvo bezplatné a prémiové aplikácie pridať na svoje webové stránky ďalšie funkcie (aj keď nie tak blízko ako WordPress). Bezplatné aplikácie zahŕňajú Galériu Wix Pro, ktorá vám umožní predviesť krásne fotografie vo formáte galérie na vašom webe, Wix Forum, ktoré vám umožnia premeniť váš web na komunitné centrum, a Wix Google Maps.

Mnohé z aplikácií od spoločnosti Wix, ktoré budete potrebovať na rozvoj svojej firmy, sú však dostupné iba za cenu. Tieto prémiové aplikácie ponúkajú funkčnosť, ktorá je k dispozícii s WordPress prostredníctvom bezplatných doplnkov a riešení. Preto, ak sa rozhodnete pre Wix, môžete z dlhodobého hľadiska nakoniec utratiť oveľa viac peňazí na vytvorenie plne funkčnej webovej stránky.

Údržba, bezpečnosť a podpora

Keďže Wix je cloudové riešenie, ktoré zaistí hosťovanie vašich stránok, postará sa o vás údržba a bezpečnosť vášho webu. To môže byť pozitívne, ak sa nechcete obťažovať zabezpečením a aktualizáciami svojej vlastnej stránky. Wix tiež poskytuje Centrum pomoci, ktoré pozostáva z rozsiahlej dokumentácie a kde môžete prehľadávať články a klásť otázky. Ak to potrebujete, môžete tiež odoslať lístok, aby ste dostali osobnú pomoc. Aj keď podpora je užitočná, musíte do Wixu dôverovať, aby bol váš web v bezpečí.

Ak sa rozhodnete pre WordPress, budete musieť prevziať väčšiu zodpovednosť za údržbu a zabezpečenie svojich webových stránok (čo je dobrá vec – je to tvoj koniec koncov). Týmto spôsobom máte kontrolu nad svojimi webmi namiesto slepej dôveryhodnosti tretej strany. Budete si musieť vybrať dobrú hostingovú spoločnosť so spoľahlivými bezpečnostnými postupmi a prípadne nainštalovať ďalšie bezpečnostné doplnky WordPress. Navyše je dôležité zabezpečiť, aby ste priebežne aktualizovali doplnky, tému a jadro WordPress. Ak chcete získať ďalšie informácie o zabezpečení a zabezpečení svojich stránok, prečítajte si náš článok o tom, ako zvýšiť bezpečnosť webových stránok WordPress.

Ako už bolo spomenuté, scéna WordPress je obrovská, pozostáva z nekonečných webových stránok WordPress, užitočných fór, návody na použitie a oveľa užitočnejších informácií. Ak sa rozhodnete kúpiť prémiové tému alebo doplnky, pravdepodobne budete mať aj prístup k individuálnej pomoci, čím nastavíte proces nastavenia svojich webových stránok alebo konkrétnych nástrojov rýchlo a bezbolestne. Ak máte otázky týkajúce sa všetkého WordPress, 99% času je tu článok alebo nástroj, ktorý vám môže pomôcť.

WordPress vs Wix – ktorý si vyberiete?

Platforma, ktorú si vyberiete, bude do veľkej miery závisieť od vašej dôvery a skúseností s navrhovaním webových stránok, ako aj od potrieb vášho projektu.

Wix je ideálny pre tých, ktorí sa snažia usporiadať jednoduchý blog. Je to intuitívne a so zabudovanou pomocou na každom kroku. Spoločnosť Wix tiež urobila pôsobivý marketing svojich výrobkov. Je úplne jasné, čo získate so spoločnosťou Wix a ako používať a pristupovať k platforme a jej nástrojom. Toto osloví mnoho, ako aj počiatočné bezplatné nastavenie ponúk Wix. Wix ponúka nástroje a aplikácie pre väčšie projekty, avšak tu môže Wix predražiť. Väčšie webové stránky a obchody elektronického obchodu musia platiť priebežný (väčší) mesačný poplatok.

WordPress je podľa môjho názoru lepšou možnosťou z dvoch platforiem pre každého, kto sa snaží vytvoriť seriózny web pre svoje podnikanie alebo spoločnosť. Dokonca aj pre pokorného bloggera, ak hľadáte vytvorenie úspešného webu s veľkým pokračovaním, bude pre vás WordPress tým lepším riešením. Hoci webová stránka WordPress bude trvať niekoľko minút, kým sa nastaví konečný produkt (vrátane vzhľadu a funkčnosti), ďaleko predbehne web Wix..

S WordPress máte úplnú kontrolu nad všetkými aspektmi svojich webových stránok. Môžete si prispôsobiť ľubovoľný prvok dizajnu svojich webových stránok, vybrať si najlepší hosting pre konkrétne potreby a jednoducho pridať nové funkcie prostredníctvom doplnkov. Navyše si môžete bez obmedzení vytvárať a rozširovať svoje stránky presne podľa svojich výklenkov a cieľovej skupiny.

Záverečné myšlienky na WordPress vs Wix

Bez ohľadu na to, ktorú platformu si vyberiete pri porovnávaní programov WordPress vs Wix pri zostavovaní svojich webových stránok, nemôže vaša stránka uspieť. Iba vy to môžete urobiť! Akonáhle ste sa teda rozhodli, ktoré riešenie je pre vás najvhodnejšie, venujte čas navrhovaniu svojich stránok. Nech je užívateľsky prívetivý, vytvára úžasný obsah, pridáva štýlové a pútavé obrázky a grafiku a zabezpečuje, aby vynikal v porovnaní s konkurenciou. Potom propagujte svoje stránky, oslovte cieľové publikum a rozširujte svoje sledovania, aby ste pomohli vašej firme prosperovať. Veľa štastia!

WordPress vs Wix – ktorá platforma najlepšie vyhovuje potrebám vášho projektu? Prosím, podeľte sa o svoje názory na tieto populárne riešenia webdizajnu v komentároch nižšie …

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me