História WordPress: Dobrý, zlý a škaredý

História WordPress: Dobrý, zlý a škaredý

Pred desiatimi rokmi bol WordPress iba vidličkou. Nie, nie druh, ktorý by ste použili pri večeri. Vo svete vývojárov softvéru vidlička…

… sa stane, keď vývojári vezmú kópiu zdrojového kódu z jedného softvérového balíka a začnú na ňom vykonávať nezávislý vývoj, čím vytvoria odlišnú časť softvéru. Tento termín často neznamená iba vývojové odvetvie, ale rozdelenie v komunite vývojárov, formu schizmy.“- Wikipedia.

Vo veku 18 rokov začal Matt Mullenweg – syn programového inžiniera – používať b2 aka cafelog na zdieľanie fotografií, ktoré urobil počas cesty vo Washingtone, DC. Blog? Photomatt.net, ktorý smeruje na oficiálny blog Matta, Ma.tt.

O rok neskôr zastavil Michel Valdrighi – ten, kto stojí za b2 – vydávanie aktualizácií platformy. Tento krok podnietil Mullenwega, aby rozbalil softvér b2 (aby bol aktualizovaný a vyhovoval jeho potrebám v blogovaní). Ach jo, Matt aktívne blogoval vo veku osemnástich rokov, a to je to, čo povedal v blogovom spote., Dilema softvérových blogov, ktoré znamenalo narodenie WordPress pred desiatimi rokmi:

… My logovací softvér (čo znamená b2) nebolo aktualizované mesiace a hlavný vývojár (Michel Valdrighi) zmizol a môžem len dúfať, že je v poriadku.
… Našťastie, b2 / cafelog je GPL, čo znamená, že by som mohol použiť existujúcu kódovú základňu na vytvorenie vidlička, integrovať všetky skvelé veci, na ktorých by Michel pracoval práve teraz, keby bol len okolo …
Rozhodol som sa, že týmto krokom by som chcel ísť, teraz všetko, čo potrebujem, je názov. Čo by malo robiť? Bolo by pekné mať flexibilitu MovableType, analyzovanie TextPattern, hackovateľnosť b2 a jednoduchosť nastavenia služby Blogger..
Jedného dňa, správne?

Kontaktoval som Matta Mullenwega e-mailom, ale myslím, že je skutočne zaneprázdnený, alebo ho jednoducho dostane bazillion e-maily každý deň, takže sa nesťažujem, pretože som nikdy nedostal odpoveď. Haha. Ale to je príbeh jedného oddaného človeka a ako jeho vízia zmenila svet publikovania na webe navždy.

Príspevok dilemy dilema pre blogový softvér od Matta dostal odpoveď od Mika Littlea, teraz a Špecialista na WordPress a veľké meno v komunite WordPress. 25. januára 2003 o 15:58 hod. Mike zverejnil:

matt,
Ak máte vážne problémy s rozvetvením b2, rád by som prispel. Som si istý, že v komunite sú aj ďalší. Možno by bolo vhodné začať príspevok na fóre B2, ktorý by naznačoval, že vidlička je dobrým východiskovým bodom.

Vráťme sa k lekcii našej histórie.

Prví zakladatelia

História-of-WordPress-mat-Mullenweg

matt

Matt bol predovšetkým o odstránení problémov, ktorým autori čelili v oblasti publikovania na internete. Jeho víziou bolo uľahčiť vám a mne publikovanie na webe.

Pred usadením sa na b2 vyskúšal rôzne platformy na vytváranie blogov vrátane textových vzorov a pohyblivého typu. Ale po zmiznutí Michela bol Matt v patovej situácii.

Nebol pripravený pustiť sa zo svojho blogu, a tak sa rozhodol rozvetviť b2. Dalo by sa tiež tvrdiť, že tam videl svoju príležitosť a chytil ju.

Mike s ním súhlasil a spoločne tlačili WordPress z obyčajnej vidlice, ktorú používa menej ako desať (10) ľudí, do skriptu na blogovanie mamutov, akým je dnes.

Tento krok urobil Matta Mullenwega a Mika Little najstarší zakladatelia toho, čo sa dnes nazýva WordPress. Pridám Christine Tremoulet do tohto zoznamu, pretože jej nápadom bola značka WordPress. Áno, Matt a Mike mali zakryté základy, ale bez Christine WordPress by nemalo meno, ktoré poznáme a milujeme dnes.

Časová os WordPress

1. apríla 2003 Matt vytvoril vidlicu b2 a uložil ju na Sourceforge<.

wordpress-vidlicový wpexplorer

WordPress Fork

Odtiaľ sa Matt sústredil na štandardizáciu sémantiky kódu a HTML. Majte na pamäti, že jeho celkovým cieľom bolo zjednodušenie platformy pre priemerného Joea bez PHP alebo MySQL schopností.

Preto Matt vykonal sémantické zmeny index.php, čo je súbor, ktorý načíta domovskú stránku vášho blogu.

Zameriaval sa XHTML prísne dodržiavanie, ktorý webovým stránkam WordPress umožňuje načítanie pomerne dobre do rôznych prehliadačov a zariadení. To znamená, že odstránil niekoľko redundantných značiek a opravil niekoľko známych problémov s B2.

Kde bol Michel celý čas? Nikto nevie.

O tri týždne neskôr, mikrofón presídlené súbory vo vidlici b2 na opravu chýbajúcich súborov. Toto sa stalo Mikeovým prvým záväzkom, ktorý tiež prišiel s funkciou výpisu, ktorá používateľom WP umožňuje pridávať okrem iných miest vlastné súhrny do informačných kanálov RSS. Približne v rovnakom čase Matt predstavil svoj prvý celovečerný film WP-Texturize, ktorý urobil text „typograficky korektnejším“ podľa Siobahn McKeown.

V tom istom mesiaci začal Matt WordPress.org, ktoré mali podporné fóra, schematickú dokumentáciu a vývojový blog. Na domovskej stránke bol tento slogan:

„WordPress je sémantická platforma pre osobné publikovanie so zameraním na estetiku, webové štandardy a použiteľnosť.“

To bola Mattova vízia a čoskoro sa WordPress.org stala neustále sa rozvíjajúcou komunitou WordPress.

Táto webová stránka uľahčila používateľom zapojenie sa. Na tom nikdy nezáležalo, väčšina ľudí, ktorí vyskúšali program WordPress, ho považovala za zaujímavý a našiel spôsoby, ako sa zapojiť. Komunita rástla rýchlo a bola zložená z blogerov, vývojárov a iných ako vývojárov.

Fóra podpory sa každým dňom zvyšovala na popularite. Napriek tomu to nestačilo, takže bolo potrebné vytvoriť oficiálnu dokumentáciu WordPress. Stalo by sa tak o sedem mesiacov neskôr v decembri 2003, keď WordPress Wiki sa narodil z nutnosti.

Mediawiki-Logo-wpexplorer

MediaWiki

Wiki rýchlo prerástla podporné fóra, pretože „… cítila sa ako oveľa neformálnejší a neformálnejší spôsob vytvárania dokumentov.“

Wiki bola postavená na MediaWiki, rovnaký skript za rozsiahlymi projektmi ako Wikipedia. Neskôr na WordPress bola Wiki pokrstená “kódex„, Čo navrhol Monkinetic v diskusnej miestnosti WordPress.

To nebol koniec toho, Matt a Mike urobili viac ako sto záväzkov pre WordPress. To znamená, že repozitár WordPress v Sourceforge neustále rástol a s rastom prichádzali nové funkcie, ako napríklad zmeny v administračnom paneli, vylepšenia procesu inštalácie, hackovanie b2linkov Mike a budovanie značky WordPress..

Mike a Matt sa zvlášť zaujímali o vytvorenie jednoduchého procesu inštalácie, ktorý je WordPress známy. Michel b2 zahŕňal zložitý proces inštalácie a konfigurácie, pretože podľa neho sa stále učil PHP, keď vyvíjal b2. Inými slovami, Mattova a Mikeova raná práca vyžadovala veľa refactoring Michelovho kódu a vylepšenia.

Niekoľko týždňov potom, čo Matt oznámil, že bude vidlica b2, má b2 niekoľko ďalších vidličiek vrátane b2evolution, ktorý bol rozvetvená Francois Planque, vývojár z Francúzska a b2 ++, ktorý bol rozvetvený Donncha O Caoimh z Írska, ktorý sa usiloval o vývoj systému templatingu, ktorý by oddelil kód od prezentácie. Používateľom by to uľahčilo úpravu vzhľadu svojich stránok. Matt cítil, že Donnchaov templingový systém bol „taký bolestivý“, že by ho nechcel podrobiť nikomu, takže templingový systém WordPress nebol implementovaný až v roku 2005.

Wordpress-Tlačidlá-wpexplorer

WordPress

S rôznymi vidlicami objavujúcimi sa všade, Michel rozhodnutie urobilo WordPress oficiálnou pobočkou b2. To bolo 23. mája 2003. O štyri dni neskôr 27. mája 2003, WordPress 0.7 bola vydaná prvá verzia programu WordPress.

Zatiaľ čo väčšina základných kódov bola b2, používatelia boli liečení novými funkciami vrátane slávneho WordPress Links Manager, ktorý blogerom umožňoval vytvárať blogrolls.

Vydanie WordPress 0,7 podporilo rast užívateľskej základne WordPress. 29. mája 2003 Matt vyzval Donnchu, aby spojil b2 ++ s WordPress. Donncha bol rád, že sa pripojil k rukám a zvýšil počet vývojárov na troch. Francois na druhej strane nebol taký nadšený a cítil, že WordPress je „… príliš veľa práce pre príliš malý úžitok“.

Matt je múdry vedecký pracovník, preto navštívil b2 fóra, aby pochopil, čo blogeri a vývojári webu požadujú. Keď bol WordPress 0.71 vydaný mesiac po WordPress 0.7, mal nové funkcie navrhnuté tak, aby uspokojili blogerov a vývojárov.

Medzi tieto vylepšenia patrili aktualizácie panelu administrátora a proces aktualizácie spolu s vylepšeniami správcu odkazov. Opravy chýb WordPress 0.7 a problémov so zabezpečením a bola zavedená funkcia importu OPML.

V tom istom roku (2003), Alex King a Dougal Campbell skočil na rozbehnutý vagón WordPress. Dougal uzavrel svoj prvý záväzok v septembri. Zlepšil funkčnosť RSS pomocou reakcie HTTP 304, aby znížil zaťaženie servera, čím urýchlil WordPress. Alex sa stal prispievajúcim vývojárom v auguste 2003, ale jeho návrhy na obklopenie obsahu pomocou značiek HTML sa nikdy nepoužili, pretože ich nahradil systém doplnkov..

the-pra-premenovanie-of-WordPress-wpexplorer

The Great Premenovanie – Muppets Edition

Koncom roku 2003 začal Matt premenovať súbory „b2“ na „wp-“, čo nazval Alex King Veľké premenovanie. Toto „skvelé premenovanie“ spôsobilo množstvo nezrovnalostí, bolo to však dôležité pre budúcnosť programu WordPress. Matt tiež konsolidoval väčšinu súborov do wp-admin a wp – obsahuje priečinky.

Ako sa rok 2003 blížil ku koncu, Ryan Boren sa pripojil ku komunite. V minulosti prispieval do projektov s otvoreným zdrojovým kódom, ako sú napríklad Linuxové jadro a Gnome. Jeho príspevky k WordPress viedli k vývoju systému doplnkov. Matt ako prvý vytvoril „užitočný“ doplnok – doplnok blogtimes – ktorá vygenerovala správu o tom, kedy boli príspevky vytvorené. Skôr, on vyvinul Ahoj Dolly plugin na demonštráciu spôsobu použitia doplnkov.

Pozrite si ďalšie doplnky Matta Mullenwega tu.

V máji 2004, rok po prvom vydaní, ale teraz s aktívnou a rastúcou komunitou, vývojári vydali program WordPress 1.2, ktorý priniesol významné vylepšenia.

A vďaka drastickému licenčnému ťahu spoločnosti Six Apart, ktorá stojí za spoločnosťou Movable Type, sa stiahlo WordPress z 8 000 v apríli na 19 000 v máji.

Tematický systém, o ktorý sme dnes veľmi radi, bol vydaný v roku 2005 popri statických stránkach. To všetko bolo súčasťou programu WordPress 1.5 alias Strayhorn. V tom istom roku bolo neskôr v programe WordPress 2.0 (Duke) zavedené nové rozhranie používateľského rozhrania (používateľské rozhranie), trvalé funkcie ukladania do vyrovnávacej pamäte a nové užívateľské role. Dám to tam, aby si vedel, všetky verzie WordPress sú pomenované podľa jazzových legiend.

Rok 2006 nebol taký rušný ako predchádzajúce roky, čo sa týka vývoja, a neboli vydané žiadne nové verzie. Investori však začali Matta brať vážne, takže v roku 2006 sa k tímu WordPress pripojili prví financujúci partneri. Milióny dolárov, ktoré priniesli, udržali spoločnosť nad vodou a ďalšie financovanie prišlo v roku 2008 v čase, keď WordPress mal iba osemnásť zamestnancov..

Desať rokov po vydaní prvej verzie má WordPress viac ako dvesto zamestnancov a viac ako dvadsať tisíc prispievajúcich vývojárov z celého sveta..

Čo je viac? WordPress má viac ako šesťdesiat (60) miliónov webových stránok, čo je asi osemnásť percent (18%) webu. Tento počet neustále rastie o sto tisíc (100 000) miest. Táto platforma sa neustále vyvíja a 12. decembra 2013 bola vydaná automatická verzia WordPress 3.8. Už ste aktualizovali svoju platformu?

štatistika: Forbes

Mattove ceny WordPress Awards

Wordpress matný-Mullenweg-ocenenie

Matt – znalec jazzovej hudby – získal mnoho ocenení. V roku 2007 bol spoločnosťou PC World vymenovaný za šestnásteho najdôležitejšieho človeka na internete. V roku 2008 mu bola udelená cena za inováciu v oblasti informačných technológií na School of Business Management na Univerzite Temple University Fox. V roku 2009 bol menovaný za čestného univerzitného filozofického združenia. V tom istom roku získal za svoju prácu s WordPress Cenu za najlepší najlepší open source CMS Award.

Potom ocenenia práve prichádzali a koncom roka 2012 sa Matt dostal na internet 2012 Forbes ’30 Menej ako 30 rokov v médiách Zoznam. Okrem toho je Matt známym zástancom niekoľkých filantropických organizácií, ako sú Free Software Foundation, Innocence Project, Electronic Frontier Foundation a Archive.org..

Mohol by som pokračovať ďalej a ďalej o WordPress a Matte, ale to by si vyžadovalo celý príspevok. To znamená, že dnes končí koniec našej hodiny dejepisu. Pozrime sa na dobré, zlé a škaredé slovo WordPress?

Dobré

Jednoduchosť použitia

Inštalácia, konfigurácia (alebo jej nedostatok) a používanie programu WordPress je jednoduché. Môžete rýchlo pridávať nové príspevky, stránky, obrázky atď. Rýchlo.

To znamená, že sa môžete sústrediť na dôležité problémy, pretože formátovanie a navrhovanie vašich webových stránok si vyžaduje len málo úsilia a času.

Flexibilita a dostupnosť

wordpress-wpexplorer

WordPress je flexibilný

Keďže WordPress je založený na prehliadači, môžete sa prihlásiť na svoju webovú stránku WP odkiaľkoľvek na svete, ak máte pripojenie na internet..

So zavedením WordPress pre mobil sa dokonca môžete prihlásiť a upravovať svoje webové stránky z mobilného zariadenia.

WordPress je SEO Friendly

Pavúky vyhľadávacieho nástroja majú pre WordPress mäkké miesto, pretože kód je jednoduchý a čistý, takže vyhľadávacie nástroje uľahčujú prehľadávanie a indexovanie vášho obsahu. Okrem toho môžete optimalizovať svoje stránky pomocou kľúčových slov, meta v sekcii hlavy, značiek a doplnkov SEO, ako sú napr WordPress SEO od Yoast.

Nevyžadujú sa FTP klienti ani úpravy HTML

Na vytváranie alebo úpravu príspevkov a stránok nepotrebujete znalosti HTML. Teraz je to všetko drag and drop. A čo viac, môžete nahrávať súbory na svoj web WordPress bez softvéru FTP. Je to hračka vytvoriť s WordPress.

Pripravený blog

WordPress bol pôvodne vytvorený ako platforma pre blogovanie, čo znamená, že po jeho inštalácii nepotrebujete samostatný softvér na blogovanie. Pomocou WordPress môžete vytvoriť blog, web alebo zlúčenie oboch.

Zlý a škaredý

Bezpečnostné medzery

PHP je náchylné k mnohým bezpečnostným problémom a chybám. To je dôvod, prečo program WordPress vydáva pravidelné aktualizácie; prečo je dôležité neustále aktualizovať svoju platformu WordPress. Bez týchto aktualizácií by mohol byť váš web napadnutý hackerom a vy by ste mohli plakať. Haha. Stačí aktualizovať svoju platformu WordPress a ak skutočne chcete byť v bezpečí, investujte do dobrého záložného systému, ako je VaultPress, alebo premýšľajte o bezpečnostnej službe, ako je Sucuri.

Úprava šablón vyžaduje znalosť PHP

php = slon v miestnosti

php = slon v miestnosti

Bohužiaľ, existujú zmeny, ktoré nemôžete implementovať pomocou doplnkov bez ohľadu na to, čo vyskúšate. Tieto úpravy vyžadujú, aby ste upravili súbory šablón vašej témy WordPress.

Jediný problém je, že musíte mať zvládnuteľnú znalosť PHP, inak niečo zlomíte.

Nekompatibilita doplnkov

Po vydaní novej verzie programu WordPress si autori vyžadujú čas na aktualizáciu svojich doplnkov, čo vedie k problémom s nekompatibilitou. To môže viesť k problémom s funkčnosťou, najmä ak sa spoliehate na doplnok (alebo doplnky) na spustenie dôležitých procesov na vašom webe WordPress.

História zdrojov WordPress

Ak sa chcete dozvedieť viac o histórii WordPress, prečítajte si oficiálnu ebook: On Forking WordPress, Forks všeobecne, skoré WordPress a spoločenstvo [Kapitola III]


Hodina histórie sa hodí aj pri diskusii, preto šírte slovo a v časti nižšie zanechajte komentár, aby ste mohli pokračovať v konverzácii. Medzitým skontrolujem, či Matt dostal môj e-mail pre našu ďalšiu lekciu histórie ��

Šťastné prázdniny!

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me